HOT & TRENDING!

Kada je Nova godina u Kini?
Kada je kineska Nova godina?
25 januar (subota) 2020. godina - pacov.
Kineska Nova godina nema fiksiran datum, već varira svake godine. Najčešće, ona počinje dolaskom mladog meseca krajem januara, a završava se krajem februara, pri punom Mesecu. Za kineze to nije Nova godina već prolećni festival ili Lunarna Nova godina . (prema tom kalendaru se odrđuje).
To je za njih definitivno najvažniji praznik u godini jer ima tradicuju koja je duga skoro četiri hiljade godina. Kada je kineska nova godina u pitanju najvažnije je da znate da su oni svoje običaje očuvali do danas.
Tako su neki od običaja:
1. Porodica – Kinezi jako neguju porodične odnose i ovo je period u godini kada se prašta i kada je cela porodica na okupu.Porodica se okuplja i u slozi proslavlja doček Nove godine. Porodična slika je obavezna.
2. Festivali - Svaki dan Lunarne nove godine ima posebnu tematiku. On traje petnaest dana i ima najrazličitiji sadržaj. Prvi dan služi za pozdravljanje božanstva iz raja i sa Zemlje i počinje zvanično u ponoć. Tradicionalno se pale vatrometi, bambusove palice i petarde. Poslednji dan je festival lampiona kada se pale i puštaju papirne crvene kese i time se proslava završava.
3. Stvari koje se ne rade i reči koje se ne koriste- tokom ovih petnaest dana kuća se ne sprema, niti se bilo šta u kući čisti. Ne plače se, ne uzimaju se lekovi i ne pozajmljuje se novac. Dok traje kineska Nova godina ne koriste se reči: ubijanje, smrt, slomljeno, duh, bolest.
4. Gozba- Kada je Nova godina u Kini hrana je skoro kao u Srbiji, meso i meso i još mesa. Svinjetina je glavna na meni-u, a prate je piletina i pačetina. Postoji i izreka u Kini: Zakolji svinju, uzmi meso i spremi se za novogodišnju gozbu. Veruje se da treba pojesti i parče ribe, jer riba predstavlja bogatstvo.
5. Pokloni- postoji posebno vreme za darivanje i zove se dan kokoške. Obično se daruju deca i pokloni su zapakovani crvenim papirom koji simbolizuje sreću.
6. Garderoba- za prvi dan kada je kineska Nova godina, mesecima se priprema nova garderoba. To simbolizuje novi početak. Oni je tog dana prvi put oblače i posećuju svoje najbliže kako bi čestitali ovaj njima najvažniji praznik u godini.
7. Buka i ukrasi- prosla treba da bude što glasnija kako bi oterala čudovište Nian- pola zmaj a pola lav. On se plaši srvene boje tako da što više ukrasa u ovoj boji tokom praznika to bolje.
Kada se proslavlja kineska Nova godina obeležava se kraj zime i početak proleća. Kineski kalendar je podeljen u 12 meseci po 29 ili 30 dana. Kalendar je podešen dužini solarne godine sa dodatkom dodatnih meseci u redovnim intervalima. Godine su poređane u ciklusu od 60 godina. Ovaj dvanaestogodišnji ciklus se redovno ponavlja. Svaka Nova godina je nazvana po jednoj od dvanaest životinja. Životinje su: pacov, bivo, tigar, zec, zmaj, zmija,konj, koza, majmun, petao, pas i svinja.
Kineska Nova godina se smatra državnim praznikom, to je kao kada biste Novu godinu, Četvrti jul, Dan zahvalnosti i Božić slavili u isto vreme.