HOT & TRENDING!
Koliko godina ima dana?
Koliko godina ima dana i da li svaka godina ima isto dana? Postoje dva odgovora na ovo pitanje koje možete pročitati u daljem tekstu.
Godina ima 365 dana, a svaka četvrta, takozvana prestupna godina, traje dan više i ima 366 dana.
Dužina jedne godine računa se na osnovu vremena koje je Zemlji potrebno da napravi pun krug oko Sunca. To vreme se još naziva i orbitalni period ili period revolucije.
Treba napomenuti da postoje dva orbitalna perioda ili revolucije. To su:
- Sinodički period - vreme potrebno da se telo nađe u istoj tački, relativno u odnosu na Sunce posmatrano sa Zemlje
- Siderički period – vreme za koje telo napravi pun krug oko Sunca, relativno u odnosu na položaj zvezda, odnosno vreme potrebno za revoluciju posmatrano sa Sunca.
Za računanje vremena, odnosno godina, uzima se u obzir sinodički period ili tropska tzv. solarna godina, jer je ona povezana, između ostalog, i sa dolaskom godišnjih doba. Jedna solarna godina otprilike traje 365 dana, 5 sati, 48 minuta i 45,5 sekundi. Kada to prođe, počinje Nova godina i sve se broji ispočetka.
To dodatno vreme od 5 sati, 48 minuta i 45,5 sekundi su, zapravo, razlog zašto postoje prestupne godine, koje kao što smo već pomenuli, imaju 366 dana jer u tim godinama mesec februar ima 29 umesto uobičajenih 28 dana. Prestupne godine se javljaju na svake 4 godine, uz par izuzetaka koji se odnose na godine koje označavaju kraj veka.
Postoji 4 godišnja doba a različiti tipovi lokala u Beogradu radi u određeno godišnje doba. Npr: kafane i klubovi rade uglavnom u proleće, jesen i zimu, splavovi uglavnom leti dok restorani rade čitave godine.
Uloga prestupnih godina je u prilagođavanju važećeg gregorijanskog kalendara solarnom kalendaru kako bi se na taj način osuguralo da vreme obeležimo dolaske godišnjih doba, prolećne ili jesenje ravnodnevice itd. Međutim, ni taj dodatni dan u februaru svake četvrte godine ne može da obezbedi u potpunosti tačno usklađivanje ovih kalendara. Iz tog razloga postoji i tzv “prestupna sekunda” i ona predstavlja, od strane naučnika, povremeno podešavanje od jedne sekunde koje se primenjuje na koordinisano univerzalno vreme (UTC) kako bi se smanjila razlika između preciznog vremena koje merimo časovnicima i nepreciznog uočenog solarnog vremena koje varira zbog usporavanja rotacije Zemlje oko Sunca.
I bez provere kalendara lako možemo znati koja godina je prestupna. Naime, prestupne su sve one godine čije su poslednje dve cifre deljive sa četiri, na primer: 2012, 2016, 2020, 2024... Pomenuli smo da su od ovog pravila izuzete godine koje označavaju kraj veka. Da bi ove godine bile prestupne, moraju biti deljive sa 400, pa su tako, na primer prestupne godine 2000. i 2400, ali 2200. neće biti.
Zanimljivo je da na svetu postoji oko 4 miliona ljudi koji imaju problem sa proslavom svoga rođendana, a to su svi oni rođeni 29. februara neke od prestupnih godina, a verovatnoća da se dete rodi na ovaj datum iznosi 1:1.500.