HOT & TRENDING!
Kako se pravi šampanjac
Kada nazdravljamo posebnim prilikama ili obeležavamo važne trenutke, često to činimo sa čašom šampanjca u ruci. No, da li ste se ikada zapitali kako se pravi šampanjac i kako nastaje ovo osvežavajuće, otmeno i svečano piće? Proces izrade šampanjca je jedinstven, dugotrajan i zaslužuje posebno priznanje.
Proizvodnja šampanjca (poznata i kao "Méthode Champenoise" ili "Tradicionalna metoda") je složen postupak koji daje tom specifičnom vinu njegove karakteristične mehuriće. Ovaj postupak proizvodnje šampanjca je specifičan za regiju Šampanj (Champagne) u Francuskoj. Mnoga druga penušava vina proizvode se sličnim metodama, ali ne mogu se nazivati "šampanjac" ukoliko se ne proizvode u toj regiji.
OSNOVNI KORACI U PROCESU PROIZVODNJE ŠAMPANJCA
Krenimo na putovanje kroz francusku regiju Šampanj i otkrijmo kako se pravi pravi šampanjac. Evo osnovnih koraka u procesu proizvodnje:
1. Od vinove loze do vina
Proces proizvodnje šampanjca započinje baš kao i kod većine vina – uzgojem vinove loze. Regija Šampanja ima specifičnu klimu i zemljište koje je idealno za uzgoj određenih sorti grožđa koje se koriste za proizvodnju šampanjca, a to su najčešće: Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier.
2 Berba grožđa
3. Prva fermentacija
Nakon berbe, grožđe se prvo pažljivo presuje, a sok se fermentira u bačvama ili tankovima od nerđajućeg čelika. Rezultat je mirno (bez mehurića) vino.
4. Asembliranje (Assemblage)
Jedan od najvažnijih koraka u proizvodnji šampanjca je assemblage. Ovde vinari kombinuju vina različitih sorti i berbi kako bi postigli željeni ukus i kvalitet. Ovo je veština koju vinari stiču godinama, a odnosi se na sposobnost stvaranja konzistentnog i kvalitetnog ukusa godinu za godinom.
5. Dodavanje "liquer de tirage"
Mešavina šećera, vina i posebnih kvasaca dodaje se vinu. Ova mešavina će pokrenuti drugu fermentaciju unutar boce.
6. Druga fermentacija i stvaranje mehurića
Da bi šampanjac dobio svoje karakteristične mehuriće, mora proći kroz drugu fermentaciju. Kada se vinu dodaju šećer i kvasac, a zatim se flašira i hermetički zatvori, kvasac fermentira šećer, stvarajući alkohol i ugljen-dioksid. Pošto je boca zatvorena, CO2 nema gde da ode, stvarajući tako mehuriće u vinu.
7. Odležavanje (starenje, zrenje)
Flaše šampanjca se ostavljaju da odleže u horizontalnom položaju na posebnim policama, gde mogu provesti od nekoliko godina do decenija. Tokom ovog perioda, šampanjac sazreva u bocama na svojim talozima (mrtve kvasne stanice) i tako razvija svoje bogate i kompleksne arome.
8. Remuage
Nakon odležavanja, na dnu svake boce nalazi se talog od mrtvog kvasca. Talozi se moraju ukloniti iz boce pre njenog konačnog zatvaranja. Da bi se ovaj talog uklonio, flaše se postepeno okreću i podižu, proces poznat kao remuage. Boce se, naime, postave u posebne stalke i ručno ili mehanički okreću svakodnevno, postupno preusmeravajući taloge prema vratu boce. Tradicionalno, ovo je rađeno ručno, ali danas postoji mnogo mašina koje mogu obaviti ovaj posao.
9. Degoržman, degoržiranje (dégorgement)
Kada je talog sakupljen u vratu boce, vreme je za degoržman. Vrat boce se zamrzava, stvarajući čep leda koji sadrži sav talog. Kada se boca otvori, pritisak u boci izbacuje ovu ledenu kocku s talozima, ostavljajući čist šampanjac iza sebe.
10. Dosage
Pre nego što se šampanjac zapečati konačnim čepom, vinari često dodaju malu količinu likera poznatog kao “liquer d'expédition", koji predstavlja mešavinu starijeg vina i šećernog sirupa. Ova mešavina, poznata kao dosage, pomaže u definisanju konačnog ukusa šampanjca, od suvog do slatkog.
11. Zatvaranje i etiketiranje
Nakon dodavanja dosage, flaše se zapečaćuju tradicionalnim čepom od plute, osiguravaju žicom i označavaju etiketom.
12. Dodatno starenje
Mnogi proizvođači će ostaviti šampanjac da dodatno sazreva, što mu omogućava da razvije dodatne arome.
13. Prodaja
Nakon što je šampanjac dostigao željenu zrelost i karakter, spreman je za prodaju i konzumaciju.
Dakle, iza svake čaše šampanjca krije se bogata istorija, tradicija i nauka. Sledeći put kada nazdravljate sa čašom šampanjca, bilo to za doček Nove godine ili povodom neke druge proslave, setite se kompleksnog procesa koji je omogućio da ta čaša dospe u vaše ruke. Sada kada znate kako se pravi šampanjac, možete ga još više ceniti i uživati u svakom gutljaju.