HOT & TRENDING!
Klub književnika proslave
Legendarni beogradski restoran Klub književnika za proslave, od svog osnivanja 1946. godine do danas, mesto je posebnog statusa, pa su samim tim i Klub književnika proslave posebne, izuzetno cenjene i tražene, specifične, prestižne i one o kojima se nadaleko i dugo priča i prepričava i, naravno, toplo preporučuje za neke nove organizacije događaja i proslava.
Broj za rezervisanje termina u ovom restoranu je 062/262-212, gde možete dobiti i ostale informacije vezano za ovo divno mesto.
Klub književnika smešten je u Francuskoj ulici broj 7, u samom centru Beograda. Prepoznatljiv je po višedecenijskoj tradiciji vrhunske kuhinje, poznatih gostiju i legendarnih priča koje prate ovu imponzantnu listu poznatih imena, koja su redovno ili prilikom svojih poseta Beogradu, uživala u boemskoj atmosferi ovog živopisnog mesta.
Restoran Klub književnika se gotovo sa sigurnošću može pohvaliti najvećim brojem čuvenih gostiju. Najpoznatija imena domaće i svetske književnosti, pozorišnog i filmskog sveta, politike i diplomatije, brojni umetnici, sportisti, svetske lepotice, kao i oni koji su želeli da budu deo tog posebnog društva, dali su su svoj specifični pečat ovom mestu. Pomenućemo samo neke od njih.
Redovni posetioci Kluba književnika bili su: Ivo Andrić, Danilo Kiš, Momo Kapor, Duško Radović, Olja Ivanjicki, Miroslav Krleža, Branko Radičević, Dobrica Ćosić, Zoran Radmilović, Bogdan Tirnanić i mnogi drugi. Od brojnih svetski poznatih imena ovde su uživali i opuštali se: Sofija Loren, Klint Istvud, Elizabet Tejlor, Hičkok, Orson Vels, Alberto Moravia, Semjuel Beket, Sartr, Majls Dejvis, Simon de Bovoar...
Od mnogobrojnih, istinitih ili legendarnih priča, koje se vezuju za Klub književnika izdvojićemo nekoliko koje će Vam dočarati koliko je ovo mesto bilo i jeste specifično, romantično i drugačije od ostalih. Nakon dobijanja Nobelove nagrade za književnost, prvu izjavu za javnost Ivo Andrić je dao baš ovde. Prijatelji čuvenog ljubavnog i glumačkog para, Elizabet Tejlor i Ričarda Bartona, izjavili su da je Klub književnika retko mesto gde se ovaj par nikada nije raspravljao ni posvađao.
Priča se i da se u ovom restoranu Olivera Katarina za jednu noć i obećala svom dragom i udala. Interesantna je i priča vezana za Rokfelera koja kaže da mu se toliko dopalo u Klubu književnika da do ranih jutarnjih časova nisu mogli da ga isparate iz restorana.
Kada je Klub književnika otvoren, u njega su mogli ući samo gosti koji su posedovali člansku kartu, pa su se Beograđani šalili da je bitnije imati člansku kartu Kluba književnika nego biti član Udruženja književnika. Vremenom, ovo pravilo je prestalo da važi ali je restoran Klub književnika zadržao svoj prestižni i elitni status. Ovo je restoran u koji se oduvek dolazilo ne samo zbog fenomalne hrane, atmosfere i usluge, već i pomalo zbog toga da biste, kako se kaže, „bili viđeni“.
Vremena su se menjala, menjala se i prestonica, a u skladu sa time menjale su se i prestoničke kafane i restorani, pa je tako i Klub književnka doživeo neke promene, ali je njegova suština koju je, možda, najbolje objasnio Momo Kapor u izjavi da je to “gastronomsko i književno svetilište” ostala nepromenjena.
Restoran je renoviran, enterijer osavremenjen, jelovnik delimično modernizovan, ali se tradicionalni recepti po kojima se hrana ovde pripremala decenijama, i dalje ljubomorno čuvaju i koriste za pripremu vrhunskih kulinarskih zalogaja. Na meniju se nalaze kako jela nacionalne tako i internacionalne kuhinje.
Redovni gosti preporučuju da obavezno probate škembiće, jagnjeću sarmicu ili jagnjetinu na žaru, podvarak, dorćolske mućkalice,guščiju džigericu ili se zasladite pitom bundevarom, čuvenim krempitama Kluba književnika ili palačinikama u šatou. Naravno, po svom ukusu i trenutnom raspoloženju, možete naručiti obrok iz bogate ponude predjela, supa i čorbi, ribljih specijaliteta, jela po porudžbini, raznovrsnih mezetluka, salata i priloga.
Karta pića, a posebno ekskluzivna selekcija vina je pažljivo odabrana i zadovoljiće ukus i najprobirljivijih gostiju. Sačuvan je i deo stare kafanske tradicije pa tako možete naručiti sifon sodu i litar belog ukoliko ste ljubitelj tradicionalnog špricera.
Sačuvana je i specifična atmosfera u kojoj već poznata imena sede zajedno sa mlađim nadama čije vreme i popularnost tek dolaze. Muzički program sjajno je uklopljen u celokupnu atmosferu restorana. Vaš boravak u Klubu književnika dodatno će ulepšati i diskretno i profesionalno osoblje.
Klub književnika organizuje proslave različitih događaja, od poslovnih ručkova, korporativnih proslava, koktela i konferencija do proslava svadbi, godišnjica matura, rođenja, punoletsva, rođendana i svih ostalih bitnih dešavanja koja želite da obeležite i proslavite na najbolji mogući način na prelepom mestu kao što je ovo.
Restoranske sale pogodne su za organizaciju proslava za 40 do 120 osoba kada je u pitanju klasičan set servis odnosno sedeća mesta, a kada je u pitanju koktel servis kapacitet je do 150 osoba (postoji mogućnost proširenja do maksimalno 220 osoba).
Prelepa restoranska bašta kapaciteta je do 80 sedećih mesta za standardni set meni i do 150 stajaćih mesta kada su u pitanju proslave koktel tipa.
Posebne pogodnosti restoran nudi ustanovama i kompanijama koje organizuju proslave od izuzetnog značaja.
Ukoliko želite da organizujete proslavu ili neko dešavanje vrhunskog kvaliteta i osigurate vrhunsko uživanje, onda je restoran Klub književnika idealan izbor za Vas.